1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

До 1992 року надання спеціалізованої проктологічної допомоги в ЗСУ надавалася загальними хірургами у відділеннях абдомінальної хірургії та загальної хірургії великих військових госпіталів. Зважаючи на світовий досвіт у лікуванні проктологічних хворих, виникла потреба організувати спеціалізоване відділення в структурі військово-медичної служби України, що задекларовано наказом начальника тилу МО України № 078 від 23 листопада 1992 року.

Першим начальником відділення став випускник Санкт-Петербургської Військово-медичної академії імені С.М. Кірова, хірург вищої категорії, старший ординатор відділення невідкладної хірургії ГВКГ підполковник медичної служби Конєв Валерій Геронтійович.

Конєв В.Г. мав за плечима багаторічний досвід роботи в хірургічних відділеннях ОмедБ, гарнізонного та окружного госпіталів. Працюючи на посаді начальника відділення Конєв В.Г. заснував школу військових онкопроктологів, впровадив основні напрямки оперативного лікування хворих з онкопатологією товстої та прямої кишки. У 2000 році захистив кандидатську дисертацію. В подальшому Конєв В.Г. обійняв посаду начальника клініки абдомінальної хірургії ГВКГ.

З лютого 2006 року посаду начальника проктологічного відділення обійняв кандидат медичних наук, підполковник м/с Шудрак Анатолій Анатолійович.

З 2008 року Шудрак А.А. обійняв посаду провідного хірурга ГВМКЦ "ГВКГ",  а з 2010 року призначений Заступником начальника ГВКГ – Головним хірургом МО України.

З 2008 року обов'язки начальника відділення виконувала майор м/с, кандидат медичних наук Уманець О.І., яка призначена на посаду у 2009 році та обіймає її по сьогоднішній день.

За час існування проктологічного відділення в ньому підготовлено 1  докторську дисертацію та 6 кандидатських дисертацій. На теперішній час у відділенні працюють 2 кандидата медичних наук, ведеться робота по написанню 1 докторської та 1 кандидатської дисертації. З 2000 року у відділенні проводиться підготовка слухачів УВМА. З 2010 році на базі проктологічного відділення розпочато підготовку курсантів НМАПО імені П.Л. Шупика та студентів та інтернів НМУ імені О.О. Богомольця.

Уманець Олена Ігорівна Уманець Олена Ігорівна - начальник відділення кандидат медичних наук, лікар вищої категорії, хірург-проктолог, полковник медичної служби.
Оссовський Олексій Володимирович

Оссовський Олексій Володимирович – старший ординатор, майор м/с, лікар-хірург першої категорії
В червні 2003 року закінчив Тернопільську державну медичну академію за спеціальністю лікувальна справа
В червні 2007 року закінчив Українську військово-медичну академію
З червня 2007 року по липень 2009 проходив службу на посаді командира медичної роти в/ч А0998 (м. Яворів, Львівської обл.)
З липня 2009 року по грудень 2011 року – ординатор відділення гнійної хірургії клініки пошкоджень ГВМКЦ «ГВКГ»
З грудня 2011 року по травень 2013 року – ординатор відділення невідкладної хірургії клініки абдомінальної хірургії ГВМКЦ «ГВКГ»
З травня 2013 року по теперішній час – старший ординатор відділення загальної та онкологічної колопроктології.
Працює над дисертацією на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук.

Давидчук Дмитро Сергійович

Давидчук Дмитро Сергійовичординатор відділення, лікар-хірург, старший капітан м/с.
В 2010 році закінчив медичний факультет №1 Національного медичного університету ім. О.О. Богомольця (м.Київ) з відзнакою.
В 2013 році закінчив факультет підготовки військових лікарів за спеціальністю «Хірургія» Української військово-медичної академії  (м.Київ) з відзнакою.
З червня 2013 по жовтень 2013 року – ординатор кабінету ендоскопічної діагностики та хірургії відділення ендоскопічної діагностики та хірургії ВМКЦ Кримського регіону (м.Севастополь).
З жовтня 2013 по квітень 2014 – старший ординатор відділення ендоскопічної діагностики та хірургії ВМКЦ Кримського регіону (м.Севастополь).
З квітня 2014 по теперішній час – ординатор відділення загальної та онкологічної колопроктології (з палатами для хіміотерапії) ГВМКЦ «ГВКГ».
Спеціалізація: «Ендоскопія», «Проктологія».

Біба Олександр Павлович

Біба Олександр Павлович, лікар – хірург відділення загальної та онкологічної колопроктології з палатами для хіміотерапії, категорія вища.
В 1998 р. закінчив Полтавську медичну академію.
З 1998 по 2000 р. пройшов інтернатуру за спеціальністю «хірургія»;
В 2003 р. пройшов ПАЦ по хірургії в УВМА;
В 2004 р. пройшов спеціалізацію по спеціальності «проктологія» в УВМА;
В 2006 р. пройшов спеціалізацію по онкології;
В 2007 р. пройшов ПАЦ по хірургії в УВМА;
В 2011 р. пройшов стажування з проктології в НМАПО;
В 2012 р. пройшов ПАЦ по проктології в НМАПО;
В 2013 р. пройшов ПАЦ по хірургії в УВМА.       

Нечай Владислав Степанович

Нечай Владислав Степанович, кандидат медичних наук, лікар – хірург відділення загальної та онкологічної колопроктології з палатами для хіміотерапії, категорія вища.
В 1999 р. закінчив Тернопільську державну медичну академію ім. І.Я. Горбачовського;
З 1999 по 2001 р. пройшов інтернатуру за спеціальністю «хірургія»;
В 2004 р. пройшов ПАЦ по хірургії в УВМА;
В 2004 р. пройшов спеціалізацію по спеціальності «проктологія» в УВМА;
В 2008 р. пройшов ПАЦ по хірургії в УВМА;
В 2011 р. пройшов стажування з проктології в НМАПО;
В 2011 р. пройшов ПАЦ по проктології в НМАПО;
В 2012 р. пройшов курси тематичного удосконалення «Сучасна відеолапароскопічна   та малоінвазивна хірургія» в НМАПО;
В 2012 р. захист дисертації на тему: «Шляхи покращення результатів хірургічного лікування хворих на хронічний геморой ІІІ – ІV стадії»;

В 2013 р. пройшов ПАЦ по хірургії в УВМА.

Уманець Олена ІгорівнаНачальник відділення кандидат медичних наук, лікар вищої категорії, хірург-проктолог, полковник медичної служби Уманець Олена Ігорівна.
Відділення було створено у 1992 році згідно наказу начальника тилу МО України № 078 від 23.11.92 р. за 19 років свого існування у відділенні впроваджені у практику сучасні методики лікування хворих проктологічного та онкопроктологічного профілю.

Відділення складається з 8 палат, у тому числі — 2 палати підвищеного комфорту. Всі палати відділення відповідають європейським стандартам.
Щорічно у відділенні проходять лікування до 1000 хворих онкологічного та проктологічного профілю,виконується біля 800 операцій з яких 70% підвищенної складності та складні.
 
ЯКЩО ВАС ТУРБУЮТЬ: відчуття дискомфорту, свербіж, біль в ділянці заднього проходу, відчуття дискомфорту, біль у животі (за ходом товстої кишки), утруднення при випорожненні кишківника, виділення крові, слизу із заднього проходу: ТЕРМІНОВО ЗВЕРНІТЬСЯ ДО СПЕЦИАЛИСТА! Якщо перешкодою до візиту до проктолога є сором'язливість або страх їх треба відкинути. Для пацієнтів-жінок у відділенні проводить прийом жінка-проктолог. Чим більше Ви відкладаєте візит до лікаря, тим менше ймовірність видужання простим, не травматичним шляхом! Багато проктологічних захворювань являються є передраковими станами та можуть слугувати поштовхом до розвитку такого захворювання, як РАК!
 
ОСНОВНІ МЕТОДИ ДІАГНОСТИКИ:
- пальцеве дослідження прямої кишки — передує інструментальним методам дослідження, дозволяє виявити доброякісні (геморой, тріщини, поліпи) та злоякісні захворювання нижньоампулярного відділу прямої кишки й анального каналу;
- аноскопія — розрахована на огляд прямої кишки на глибину до 15 сантиметрів;
- ректороманоскопія — дозволяє дослідити пряму кишку та нижній відділ сигмовидної кишки на глибину до 30 сантиметрів;
- колоноскопія — дозволяє оглянути пряму та ободову кишку на всьому протязі, ефективна для діагностики ерозій, виразок, поліпів, доброякісних та злоякісних пухлин, ділянок ушкодження прямої та товстої кишок хворобою Крона, неспецифічним виразковим колітом, псевдомембранозним колітом;
- ірригоскопія — рентгенологічне дослідження прямої та ободової кишок — дозволяє запідозрити наявність пухлинних новоутворень, дивертикулів, хвороби Крона, неспецифічного виразкового коліту. При аноскопії, ректороманоскопії та колоноскопії за необхідності виконується біопсія матеріалу з подальшим мікроскопчним (гістологічним) дослідженням. Біопсія виконується при підозрі на пухлинні новоутворення (доброякісні та злоякісні), хворобу Крона, неспецифічний виразковий коліт.

ГЕМОРОЙ — найбільш розповсюджене проктологічне захворювання. Сприяючі фактори до розвитку геморою: закрепи, сидячий спосіб життя, надмірні статичні навантаження, пологи у жінок, недостатня кількість харчових волокон (клітковини) в дієті, підвищений тонус сфінктеру, гарячі ванни. З часом у пацієнтів зі збільшеними гемороїдальними вузлами зменшується міцність зв'язку слизової оболонки анального каналу з його м'язовою стінкою, що в кінцевому наслідку призводить до випадіння гемороїдальних вузлів з заднього проходу під час акту дефекації.
В нашому відділенні виконується весь спектр сучасних оперативних втручань при геморою:
При початкових стадіях геморою виконуються малоінвазивні втручання:
- лігування гемороїдальних вузлів латексними кільцями,

- інфрачервона фотокоагуляція судинних гемороїдальних ніжок

- прошивання гемороїдальних артерій під контролем ультразвукового проктоскопу (доплерометрії), методика ТНD.

- біполярна електрокоагуляція з допомогою апарату «Геморон»

При геморої ІІ-IV стадії застосовуються:
- стандартні методики гемороїдектомії,
- гемороїдопексія з застосуванням зшиваючого степлера за методикою А. Лонго (на сьогодні у відділенні накопичений найбільший в Україні досвід застосування операції Лонго, розроблена та запатентована оригінальна модифікація цієї операції),
- комбінація декількох малоінвазивних методик лікування геморою (за оригінальними розробленими та запатентованими у відділенні методиками).
Позитивною стороною сучасних малоінвазивних методик лікування геморою являється відсутність больового синдрому в післяопераційному періоді, швидке загоєння ран та повернення до активного способу життя.

ОНКОПРОКТОЛОГІЯ
В нашому відділенні накопичений унікальний досвід лікування хворих з онкологічними захворюваннями ободової та прямої кишки.
Всім хворим з онкологічною патологією виконується програма діагностичних обстежень з використанням сучасної діагностичної апаратури та оригінальних діагностичних методик, що дозволяє ще до операції встановити ступінь розповсюдження пухлини (стадію захворювання), що в свою чергу дає можливість більш диференційовано підійти до вибору тактики лікування хворих з колоректальним раком.
Серед сучасних оригінальних методик діагностики пухлин прямої та ободової кишки використовуються:
- ангіографія,
- трансректальна ендосонографія (ультразвукова діагностика),
- комп'ютерна томографія,
- магнітно-резонансна томографія,
- комп'ютерна томографія з контрастним посиленням (ендоваскулярна комп'ютерно-томографічна ангіографія),
- сучасні лабораторні методи дослідження.
Лікування хворих на рак прямої та ободової кишки проводиться з використанням спеціальних оригінальних методик комбінованого та комплексного лікування (променева терапія, хіміотерапія). У відділенні виконуються сучасні органозберігаючі оперативні втручання при злоякісних новоутвореннях прямої кишки, у тому числі її нижньоампулярного відділу:
- передня резекція прямої кишки,
- низька (наданальна) резекція прямої кишки,
- черевно-анальна резекція в різних модифікаціях,
- інтерсфінктерна резекція прямої кишки з різноманітними варіантами сфінктеропластики та сфінктеролеваторопластики з використанням сучасного медичного устаткування (степлери для апаратних міжкишкових анастомозів, ультразвукового гармонійного скальпелю, аргонова-плазмової коагуляції),
- комбіновані оперативні втручання з резекцією метастазів в печінці.
У відділенні застосовують сучасні схеми хіміотерапії у хворих з колоректальним раком, у тому числі і метастатичним, що дає можливість продовжити середню виживаність хворих та поліпшити якість їх життя.
Велику увагу по розробці лікувальних програм з використанням лапароскопічної техніки у відділенні приділяють хворим зі злоякісними новоутвореннями прямої та ободової кишки, ускладнених гострою кишковою непрохідністю. В цьому питанні наше відділення являється піонером в Україні та Європі.
У відділенні розроблені методики лікування хворих із онкологічними захворюваннями прямої кишки, що дозволяють виконувати СФІНКТЕРОЗБЕРІГАЮЧІ ОПЕРАЦІЇ ПРИ НИЗЬКО РОЗТАШОВАНИХ ПУХЛИНАХ ПРЯМОЇ КИШКИ БЕЗ ФОРМУВАННЯ ПОСТІЙНОЇ СТОМИ (ПРОТИПРИРОДНЬОГО ЗАДНЬОГО ПРОХОДУ) НА ПЕРЕДНІЙ ЧЕРЕВНІЙ СТІНЦІ. У відділенні застосовується дієва програма реабілітації хворих онкопроктологічного профілю, вона дозволяє не тільки покращити якість життя пацієнтів, але і відчути себе повноцінним членом суспільства, завдяки тому, що наші лікарі не тільки спеціалісти високого класу, але й, передусім, уважні та чуйні люди.
Окремим напрямком у практичній та науковій діяльності лікарського колективу відділення являється комбіноване лікування хворих на колоректальний рак, ускладнений метастатичним ураженням печінки з використанням сучасних хіміотерапевтичних методик (системна хіміотерапія, хіміоемболізація метастазів в печінку, хіміоінфузія в портальну вену, кріодеструкція печінкових метастазів).

АНАЛЬНА ТРІЩИНА — одне з найбільш розповсюджених захворювань анального каналу. Сприяючими факторами до розвитку анальних тріщин являються закрепи, статичні фізичні навантаження тощо.
Анальна тріщина представляє собою дефект стінки анального каналу лінійної або трикутної форми довжиною 1-2 см.
Свіжа тріщина має щілиноподібну форму з гладкими, рівними, м'якими краями. Дном її являється м'язова тканина сфінктера заднього проходу. З часом дно та краї тріщини покриваються грануляціями з фібринозним нальотом. При тривалому перебігу захворювання відбувається розростання сполучної тканини по краям тріщини, вона ущільнюється, тканина піддається трофічним змінам, виникають ділянки надлишкової епітелізації — анальні бугорки, бахромки. Зацікавлені в патологічному процесі нервові закінчення на дні хронічної анальної тріщини обумовлюють виникнення хронічної виразки (дефекту), що з часом може перероджуватися в рак анального каналу (так як хронічна анальна тріщина є передраковим станом).
Способи лікування анальних тріщин:
- При гострих анальних тріщинах — консервативне лікування,
- При хронічних анальних тріщинах — висічення тріщини з пластикою анального каналу.
Оперативна методика лікування з пластикою анального каналу дозволяє швидко позбавитися від больового синдрому, відновити косметичну структуру заднього проходу.

НЕСПЕЦИФІЧНИЙ ВИРАЗКОВИЙ КОЛІТ (НВК) — хронічне запальне захворювання, що пошкоджує слизову оболонку прямої кишки та інших відділів товстої кишки та має рецидивний або хронічний перебіг. Однією з можливих причин виникнення цього захворювання являється дефект імунної системи, який призводить до розвитку тяжкого запального процесу в товстій кишці. Важливу роль в етіології цього захворювання відіграє психологічний фактор — хронічні стреси, психологічні травми тощо.
Способи лікування неспецифічного виразкового коліту:
- Неускладнені форми НВК лікують консервативним шляхом,
- Ускладненнями НВК (при несвоєчасно розпочатому лікування) можуть бути: перфорація товстої кишки в ділянці виразки, розвиток перитоніту, профузна кровотеча, токсична дилатація товстої кишки. При розвитку ускладнень показано оперативне лікування.

ХВОРОБА КРОНА — хронічне запальне захворювання кишківника аутоімунної етіології, що вражає всі його шари. Для цього захворювання характерні різноманітні позакишкові ураження. Дуже важливо своєчасно діагностувати хворобу Крона та розпочати лікування, оскільки через 3 роки з моменту появи перших симптомів ускладнення виникають в більшості випадках. На відміну від НВК, при хворобі Крона може вражатися не тільки товста кишка, але і тонка кишка, шлунок, стравохід і навіть слизова оболонка ротової порожнини.
В фазі загострення при копрологічному дослідженні в калі виявляється слиз, лейкоцити, еритроцити. В крові — анемія, лейкоцитоз, підвищення ШОЕ. При рентгенологічному дослідженні кишківника виявляються нерівні контури кишки, поздовжні виразки, сегментарність ураження, симптом "шнура". Вирішальним методом діагностики хвороби Крона є колоноскопія з виконанням численних біопсій в різних відділах товстої кишки.
При лікуванні НВК та хвороби Крона в нашому відділенні використовують сучасні медикаментозні засоби, методи екстракорпоральної детоксикації (плазмоферез), гіпербаричну оксигенацію крові (барокамера). Хірургічне лікування тяжких форм виконується на сучасному світовому рівні, що дозволяє швидко досягти стійкої ремісії та при виконанні рекомендацій, тривалий час запобігти необхідності в повторних оперативних втручаннях.

ПАРАПРОКТИТ (ГОСТРИЙ, ХРОНІЧНИЙ — ПАРАРЕКТАЛЬНА НОРИЦЯ)
Причиною виникнення парапроктиту є проникнення інфекції в тканини параректальної клітковини з просвіту прямої кишки. Виникнення парапроктиту може провокуватися гемороєм або хронічною анальною тріщиною, в результаті чого виникає запалення анальних залоз з переходом запального процесу на параректальну клітковину, що веде до утворення неспецифічної параректальної нориці.
Клініка гострого парапроктиту характерна для будь-якого параректального нагноєння: припухлість, болючість при пальпації, наростаючі або раптові болі при ходьбі, сидінні, кашлі. При високому парапроктиті визначаються болі в глибині тазу, загальний стан хворого може бути тяжким з явищами загальної інтоксикації.
Способи лікування гострого парапроктиту:
Всі форми гострого парапроктиту підлягають оперативному лікуванню, яке заключається в розкритті порожнини гнійника, широкому дренуванні гнійних кишень, при можливості з одночасним висіченням внутрішньої анальної крипти — джерела первинного інфікування. За умови видалення зацікавленої внутрішньої анальної крипти оперативне лікування є радикальним і призводить до повного видужання, а не до переходу в хронічний процес — параректальної норці.
Методи діагностики параректальних нориць:
Внутрішній норицевий отвір може бути виявлений за допомогою пальцевого дослідження прямої кишки та визначатися у вигляді болючої точки, з якої виділяється крапельки гною. Більш точним методом візуалізації внутрішнього норицевого отвору являється фістулографія (введення контрастної речовини в просвіт нориці з наступним рентгенівським дослідженням), трансректальна ендосонографія, комп'ютерна томографія з контрастуванням норицевого ходу. Параректальну норицю можна ліквідувати лише оперативним шляхом.
У відділенні виконують наступні методики лікування нориць прямої кишки:
- висічення нориці за Габріелем;
- пластичні методики закриття внутрішнього норицевого отвору;
- розроблена та запатентована у відділенні методика видалення норицевого ходу єдиним блоком від зовнішнього отвору до внутрішнього з наступною сфінктеролеваторопластикою з використанням ультразвукового гармонічного скальпелю, що значно знижує час оперативного втручання, мінімізує післяопераційний больовий синдром, прискорює одужання, зменшує ризик рецидивів, покращує функціональні результати лікування.

     Для гимнастики анального сфинктера используются два типа упражнений: произвольное сжатие и расслабление заднего прохода. В течение первых пяти секунд (на счет 1-2-3-4-5) пациент сжимает сфинктер прямой кишки, на счет 6-7-8-9-10 он постепенно его расслабляет. Данное упражнение выполняется по 5 раз утром, в обед и вечером. На каждый четвертый день добавляем по 1 комплексу три раза в день в сумме до 50 комплексов за один тренировочный раз. В дальнейшем предлагаем больным вводить в задний проход указательный палец и повторять данные упражнения. Следующим упражнением является ходьба с перекрещенными крест накрест ногами и сжатым анальным сфинктером по определенно выбранному метражу (5-10 метров) по 5 дистанций утром, в обед и вечером. На каждый четвертый день добавляем по одной дистанции три раза в день в сумме до 50 дистанций за один тренировочный раз. Кроме этого используется общеукрепляющий комплекс упражнений для мышц промежности и приводящих мышц бедра.
      Одномоментно с гимнастикой назначаются очистительные клизмы, которые выполняется в одно и то же время. Количество воды, вводимой с клизмой в низведенную кишку, увеличивается от 250 мл. до 1 литра по мере восстановления функции держания.

ОНКОПРОКТОЛОГІЯ

В нашому відділенні накопичений унікальний досвід лікування хворих з онкологічними захворюваннями ободової та прямої кишки.
Всім хворим з онкологічною патологією виконується програма діагностичних обстежень з використанням сучасної діагностичної апаратури та оригінальних діагностичних методик, що дозволяє ще до операції встановити ступінь розповсюдження пухлини (стадію захворювання), що в свою чергу дає можливість більш диференційовано підійти до вибору тактики лікування хворих з колоректальним раком.
Серед сучасних оригінальних методик діагностики пухлин прямої та ободової кишки використовуються:
- ангіографія,
- трансректальна ендосонографія (ультразвукова діагностика),
- комп'ютерна томографія,
- магнітно-резонансна томографія,
- комп'ютерна томографія з контрастним посиленням (ендоваскулярна комп'ютерно-томографічна ангіографія),
- сучасні лабораторні методи дослідження.
Лікування хворих на рак прямої та ободової кишки проводиться з використанням спеціальних оригінальних методик комбінованого та комплексного лікування (променева терапія, хіміотерапія). У відділенні виконуються сучасні органозберігаючі оперативні втручання при злоякісних новоутвореннях прямої кишки, у тому числі її нижньоампулярного відділу:
- передня резекція прямої кишки,
- низька (наданальна) резекція прямої кишки,
- черевно-анальна резекція в різних модифікаціях,
- інтерсфінктерна резекція прямої кишки з різноманітними варіантами сфінктеропластики та сфінктеролеваторопластики з використанням сучасного медичного устаткування (степлери для апаратних міжкишкових анастомозів, ультразвукового гармонійного скальпелю, аргонова-плазмової коагуляції),
- комбіновані оперативні втручання з резекцією метастазів в печінці.
У відділенні застосовують сучасні схеми хіміотерапії у хворих з колоректальним раком, у тому числі і метастатичним, що дає можливість продовжити середню виживаність хворих та поліпшити якість їх життя.
Велику увагу по розробці лікувальних програм з використанням лапароскопічної техніки у відділенні приділяють хворим зі злоякісними новоутвореннями прямої та ободової кишки, ускладнених гострою кишковою непрохідністю. В цьому питанні наше відділення являється піонером в Україні та Європі.
У відділенні розроблені методики лікування хворих із онкологічними захворюваннями прямої кишки, що дозволяють виконувати СФІНКТЕРОЗБЕРІГАЮЧІ ОПЕРАЦІЇ ПРИ НИЗЬКО РОЗТАШОВАНИХ ПУХЛИНАХ ПРЯМОЇ КИШКИ БЕЗ ФОРМУВАННЯ ПОСТІЙНОЇ СТОМИ (ПРОТИПРИРОДНЬОГО ЗАДНЬОГО ПРОХОДУ) НА ПЕРЕДНІЙ ЧЕРЕВНІЙ СТІНЦІ. У відділенні застосовується дієва програма реабілітації хворих онкопроктологічного профілю, вона дозволяє не тільки покращити якість життя пацієнтів, але і відчути себе повноцінним членом суспільства, завдяки тому, що наші лікарі не тільки спеціалісти високого класу, але й, передусім, уважні та чуйні люди.
Окремим напрямком у практичній та науковій діяльності лікарського колективу відділення являється комбіноване лікування хворих на колоректальний рак, ускладнений метастатичним ураженням печінки з використанням сучасних хіміотерапевтичних методик (системна хіміотерапія, хіміоемболізація метастазів в печінку, хіміоінфузія в портальну вену, кріодеструкція печінкових метастазів).
АНАЛЬНА ТРІЩИНА — одне з найбільш розповсюджених захворювань анального каналу. Сприяючими факторами до розвитку анальних тріщин являються закрепи, статичні фізичні навантаження тощо.
Анальна тріщина представляє собою дефект стінки анального каналу лінійної або трикутної форми довжиною 1-2 см.
Свіжа тріщина має щілиноподібну форму з гладкими, рівними, м'якими краями. Дном її являється м'язова тканина сфінктера заднього проходу. З часом дно та краї тріщини покриваються грануляціями з фібринозним нальотом. При тривалому перебігу захворювання відбувається розростання сполучної тканини по краям тріщини, вона ущільнюється, тканина піддається трофічним змінам, виникають ділянки надлишкової епітелізації — анальні бугорки, бахромки. Зацікавлені в патологічному процесі нервові закінчення на дні хронічної анальної тріщини обумовлюють виникнення хронічної виразки (дефекту), що з часом може перероджуватися в рак анального каналу (так як хронічна анальна тріщина є передраковим станом).
Способи лікування анальних тріщин:
- При гострих анальних тріщинах — консервативне лікування,
- При хронічних анальних тріщинах — висічення тріщини з пластикою анального каналу.
Оперативна методика лікування з пластикою анального каналу дозволяє швидко позбавитися від больового синдрому, відновити косметичну структуру заднього проходу.
НЕСПЕЦИФІЧНИЙ ВИРАЗКОВИЙ КОЛІТ (НВК) — хронічне запальне захворювання, що пошкоджує слизову оболонку прямої кишки та інших відділів товстої кишки та має рецидивний або хронічний перебіг. Однією з можливих причин виникнення цього захворювання являється дефект імунної системи, який призводить до розвитку тяжкого запального процесу в товстій кишці. Важливу роль в етіології цього захворювання відіграє психологічний фактор — хронічні стреси, психологічні травми тощо.
Способи лікування неспецифічного виразкового коліту:
- Неускладнені форми НВК лікують консервативним шляхом,
- Ускладненнями НВК (при несвоєчасно розпочатому лікування) можуть бути: перфорація товстої кишки в ділянці виразки, розвиток перитоніту, профузна кровотеча, токсична дилатація товстої кишки. При розвитку ускладнень показано оперативне лікування.
ХВОРОБА КРОНА — хронічне запальне захворювання кишківника аутоімунної етіології, що вражає всі його шари. Для цього захворювання характерні різноманітні позакишкові ураження. Дуже важливо своєчасно діагностувати хворобу Крона та розпочати лікування, оскільки через 3 роки з моменту появи перших симптомів ускладнення виникають в більшості випадках. На відміну від НВК, при хворобі Крона може вражатися не тільки товста кишка, але і тонка кишка, шлунок, стравохід і навіть слизова оболонка ротової порожнини.
В фазі загострення при копрологічному дослідженні в калі виявляється слиз, лейкоцити, еритроцити. В крові — анемія, лейкоцитоз, підвищення ШОЕ. При рентгенологічному дослідженні кишківника виявляються нерівні контури кишки, поздовжні виразки, сегментарність ураження, симптом "шнура". Вирішальним методом діагностики хвороби Крона є колоноскопія з виконанням численних біопсій в різних відділах товстої кишки.
При лікуванні НВК та хвороби Крона в нашому відділенні використовують сучасні медикаментозні засоби, методи екстракорпоральної детоксикації (плазмоферез), гіпербаричну оксигенацію крові (барокамера). Хірургічне лікування тяжких форм виконується на сучасному світовому рівні, що дозволяє швидко досягти стійкої ремісії та при виконанні рекомендацій, тривалий час запобігти необхідності в повторних оперативних втручаннях.
ПАРАПРОКТИТ (ГОСТРИЙ, ХРОНІЧНИЙ — ПАРАРЕКТАЛЬНА НОРИЦЯ)
Причиною виникнення парапроктиту є проникнення інфекції в тканини параректальної клітковини з просвіту прямої кишки. Виникнення парапроктиту може провокуватися гемороєм або хронічною анальною тріщиною, в результаті чого виникає запалення анальних залоз з переходом запального процесу на параректальну клітковину, що веде до утворення неспецифічної параректальної нориці.
Клініка гострого парапроктиту характерна для будь-якого параректального нагноєння: припухлість, болючість при пальпації, наростаючі або раптові болі при ходьбі, сидінні, кашлі. При високому парапроктиті визначаються болі в глибині тазу, загальний стан хворого може бути тяжким з явищами загальної інтоксикації.
Способи лікування гострого парапроктиту:
Всі форми гострого парапроктиту підлягають оперативному лікуванню, яке заключається в розкритті порожнини гнійника, широкому дренуванні гнійних кишень, при можливості з одночасним висіченням внутрішньої анальної крипти — джерела первинного інфікування. За умови видалення зацікавленої внутрішньої анальної крипти оперативне лікування є радикальним і призводить до повного видужання, а не до переходу в хронічний процес — параректальної норці.
Методи діагностики параректальних нориць:
Внутрішній норицевий отвір може бути виявлений за допомогою пальцевого дослідження прямої кишки та визначатися у вигляді болючої точки, з якої виділяється крапельки гною. Більш точним методом візуалізації внутрішнього норицевого отвору являється фістулографія (введення контрастної речовини в просвіт нориці з наступним рентгенівським дослідженням), трансректальна ендосонографія, комп'ютерна томографія з контрастуванням норицевого ходу. Параректальну норицю можна ліквідувати лише оперативним шляхом.
У відділенні виконують наступні методики лікування нориць прямої кишки:
- висічення нориці за Габріелем;
- пластичні методики закриття внутрішнього норицевого отвору;
- розроблена та запатентована у відділенні методика видалення норицевого ходу єдиним блоком від зовнішнього отвору до внутрішнього з наступною сфінктеролеваторопластикою з використанням ультразвукового гармонічного скальпелю, що значно знижує час оперативного втручання, мінімізує післяопераційний больовий синдром, прискорює одужання, зменшує ризик рецидивів, покращує функціональні результати лікування.

<