1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

ОНКОПРОКТОЛОГІЯ

В нашому відділенні накопичений унікальний досвід лікування хворих з онкологічними захворюваннями ободової та прямої кишки.
Всім хворим з онкологічною патологією виконується програма діагностичних обстежень з використанням сучасної діагностичної апаратури та оригінальних діагностичних методик, що дозволяє ще до операції встановити ступінь розповсюдження пухлини (стадію захворювання), що в свою чергу дає можливість більш диференційовано підійти до вибору тактики лікування хворих з колоректальним раком.
Серед сучасних оригінальних методик діагностики пухлин прямої та ободової кишки використовуються:
- ангіографія,
- трансректальна ендосонографія (ультразвукова діагностика),
- комп'ютерна томографія,
- магнітно-резонансна томографія,
- комп'ютерна томографія з контрастним посиленням (ендоваскулярна комп'ютерно-томографічна ангіографія),
- сучасні лабораторні методи дослідження.
Лікування хворих на рак прямої та ободової кишки проводиться з використанням спеціальних оригінальних методик комбінованого та комплексного лікування (променева терапія, хіміотерапія). У відділенні виконуються сучасні органозберігаючі оперативні втручання при злоякісних новоутвореннях прямої кишки, у тому числі її нижньоампулярного відділу:
- передня резекція прямої кишки,
- низька (наданальна) резекція прямої кишки,
- черевно-анальна резекція в різних модифікаціях,
- інтерсфінктерна резекція прямої кишки з різноманітними варіантами сфінктеропластики та сфінктеролеваторопластики з використанням сучасного медичного устаткування (степлери для апаратних міжкишкових анастомозів, ультразвукового гармонійного скальпелю, аргонова-плазмової коагуляції),
- комбіновані оперативні втручання з резекцією метастазів в печінці.
У відділенні застосовують сучасні схеми хіміотерапії у хворих з колоректальним раком, у тому числі і метастатичним, що дає можливість продовжити середню виживаність хворих та поліпшити якість їх життя.
Велику увагу по розробці лікувальних програм з використанням лапароскопічної техніки у відділенні приділяють хворим зі злоякісними новоутвореннями прямої та ободової кишки, ускладнених гострою кишковою непрохідністю. В цьому питанні наше відділення являється піонером в Україні та Європі.
У відділенні розроблені методики лікування хворих із онкологічними захворюваннями прямої кишки, що дозволяють виконувати СФІНКТЕРОЗБЕРІГАЮЧІ ОПЕРАЦІЇ ПРИ НИЗЬКО РОЗТАШОВАНИХ ПУХЛИНАХ ПРЯМОЇ КИШКИ БЕЗ ФОРМУВАННЯ ПОСТІЙНОЇ СТОМИ (ПРОТИПРИРОДНЬОГО ЗАДНЬОГО ПРОХОДУ) НА ПЕРЕДНІЙ ЧЕРЕВНІЙ СТІНЦІ. У відділенні застосовується дієва програма реабілітації хворих онкопроктологічного профілю, вона дозволяє не тільки покращити якість життя пацієнтів, але і відчути себе повноцінним членом суспільства, завдяки тому, що наші лікарі не тільки спеціалісти високого класу, але й, передусім, уважні та чуйні люди.
Окремим напрямком у практичній та науковій діяльності лікарського колективу відділення являється комбіноване лікування хворих на колоректальний рак, ускладнений метастатичним ураженням печінки з використанням сучасних хіміотерапевтичних методик (системна хіміотерапія, хіміоемболізація метастазів в печінку, хіміоінфузія в портальну вену, кріодеструкція печінкових метастазів).
АНАЛЬНА ТРІЩИНА — одне з найбільш розповсюджених захворювань анального каналу. Сприяючими факторами до розвитку анальних тріщин являються закрепи, статичні фізичні навантаження тощо.
Анальна тріщина представляє собою дефект стінки анального каналу лінійної або трикутної форми довжиною 1-2 см.
Свіжа тріщина має щілиноподібну форму з гладкими, рівними, м'якими краями. Дном її являється м'язова тканина сфінктера заднього проходу. З часом дно та краї тріщини покриваються грануляціями з фібринозним нальотом. При тривалому перебігу захворювання відбувається розростання сполучної тканини по краям тріщини, вона ущільнюється, тканина піддається трофічним змінам, виникають ділянки надлишкової епітелізації — анальні бугорки, бахромки. Зацікавлені в патологічному процесі нервові закінчення на дні хронічної анальної тріщини обумовлюють виникнення хронічної виразки (дефекту), що з часом може перероджуватися в рак анального каналу (так як хронічна анальна тріщина є передраковим станом).
Способи лікування анальних тріщин:
- При гострих анальних тріщинах — консервативне лікування,
- При хронічних анальних тріщинах — висічення тріщини з пластикою анального каналу.
Оперативна методика лікування з пластикою анального каналу дозволяє швидко позбавитися від больового синдрому, відновити косметичну структуру заднього проходу.
НЕСПЕЦИФІЧНИЙ ВИРАЗКОВИЙ КОЛІТ (НВК) — хронічне запальне захворювання, що пошкоджує слизову оболонку прямої кишки та інших відділів товстої кишки та має рецидивний або хронічний перебіг. Однією з можливих причин виникнення цього захворювання являється дефект імунної системи, який призводить до розвитку тяжкого запального процесу в товстій кишці. Важливу роль в етіології цього захворювання відіграє психологічний фактор — хронічні стреси, психологічні травми тощо.
Способи лікування неспецифічного виразкового коліту:
- Неускладнені форми НВК лікують консервативним шляхом,
- Ускладненнями НВК (при несвоєчасно розпочатому лікування) можуть бути: перфорація товстої кишки в ділянці виразки, розвиток перитоніту, профузна кровотеча, токсична дилатація товстої кишки. При розвитку ускладнень показано оперативне лікування.
ХВОРОБА КРОНА — хронічне запальне захворювання кишківника аутоімунної етіології, що вражає всі його шари. Для цього захворювання характерні різноманітні позакишкові ураження. Дуже важливо своєчасно діагностувати хворобу Крона та розпочати лікування, оскільки через 3 роки з моменту появи перших симптомів ускладнення виникають в більшості випадках. На відміну від НВК, при хворобі Крона може вражатися не тільки товста кишка, але і тонка кишка, шлунок, стравохід і навіть слизова оболонка ротової порожнини.
В фазі загострення при копрологічному дослідженні в калі виявляється слиз, лейкоцити, еритроцити. В крові — анемія, лейкоцитоз, підвищення ШОЕ. При рентгенологічному дослідженні кишківника виявляються нерівні контури кишки, поздовжні виразки, сегментарність ураження, симптом "шнура". Вирішальним методом діагностики хвороби Крона є колоноскопія з виконанням численних біопсій в різних відділах товстої кишки.
При лікуванні НВК та хвороби Крона в нашому відділенні використовують сучасні медикаментозні засоби, методи екстракорпоральної детоксикації (плазмоферез), гіпербаричну оксигенацію крові (барокамера). Хірургічне лікування тяжких форм виконується на сучасному світовому рівні, що дозволяє швидко досягти стійкої ремісії та при виконанні рекомендацій, тривалий час запобігти необхідності в повторних оперативних втручаннях.
ПАРАПРОКТИТ (ГОСТРИЙ, ХРОНІЧНИЙ — ПАРАРЕКТАЛЬНА НОРИЦЯ)
Причиною виникнення парапроктиту є проникнення інфекції в тканини параректальної клітковини з просвіту прямої кишки. Виникнення парапроктиту може провокуватися гемороєм або хронічною анальною тріщиною, в результаті чого виникає запалення анальних залоз з переходом запального процесу на параректальну клітковину, що веде до утворення неспецифічної параректальної нориці.
Клініка гострого парапроктиту характерна для будь-якого параректального нагноєння: припухлість, болючість при пальпації, наростаючі або раптові болі при ходьбі, сидінні, кашлі. При високому парапроктиті визначаються болі в глибині тазу, загальний стан хворого може бути тяжким з явищами загальної інтоксикації.
Способи лікування гострого парапроктиту:
Всі форми гострого парапроктиту підлягають оперативному лікуванню, яке заключається в розкритті порожнини гнійника, широкому дренуванні гнійних кишень, при можливості з одночасним висіченням внутрішньої анальної крипти — джерела первинного інфікування. За умови видалення зацікавленої внутрішньої анальної крипти оперативне лікування є радикальним і призводить до повного видужання, а не до переходу в хронічний процес — параректальної норці.
Методи діагностики параректальних нориць:
Внутрішній норицевий отвір може бути виявлений за допомогою пальцевого дослідження прямої кишки та визначатися у вигляді болючої точки, з якої виділяється крапельки гною. Більш точним методом візуалізації внутрішнього норицевого отвору являється фістулографія (введення контрастної речовини в просвіт нориці з наступним рентгенівським дослідженням), трансректальна ендосонографія, комп'ютерна томографія з контрастуванням норицевого ходу. Параректальну норицю можна ліквідувати лише оперативним шляхом.
У відділенні виконують наступні методики лікування нориць прямої кишки:
- висічення нориці за Габріелем;
- пластичні методики закриття внутрішнього норицевого отвору;
- розроблена та запатентована у відділенні методика видалення норицевого ходу єдиним блоком від зовнішнього отвору до внутрішнього з наступною сфінктеролеваторопластикою з використанням ультразвукового гармонічного скальпелю, що значно знижує час оперативного втручання, мінімізує післяопераційний больовий синдром, прискорює одужання, зменшує ризик рецидивів, покращує функціональні результати лікування.

<