1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

ДІАБЕТИЧНА РЕТИНОПАТІЯ

Світова статистика останніх років свідчить про неухильний ріст захворюванності на цукровий діабет серед населення. У зв'язку з цим, діабетична ретинопатія, основне ускладнення цукрового діабету з боку органу зору, займає одне з провідних місць серед відомих причин низького зору та сліпоти, а число випадків втрати зору в результаті цього ускладнення зберігає стійку тенденцію до постійного росту. Але найбільш значимою та розповсюдженою причиною зниження зору при цукровому діабеті є патологія сітківки (діабетична ретинопатія). У перебігу діабетичної ретинопатії розрізняють три послідовні стадії: непроліферативна, препроліферативна та проліферативна. Швидкість перебігу та переходу з однієї стадії в іншу залежить від багатьох факторів – зокрема, від типу діабету, генетичної схильності. Важливу роль грає ступінь стабілізації цукрового діабету.
Основною причиною зниження зору у пацієнтів з непроліферативною діабетичною ретинопатією є набряк центральної ділянки сітківки (макулярний набряк, діабетична макулопатія). За даними статистичних звітів ця патологія спостерігається в 10-15% пацієнтів із цукровим діабетом.
Місцем виходу рідкої частини крові в тканини сітківки є змінені власні судини сітківки. Тривалий, багаторічний набряк викликає незворотню втрату нервових елементів сітківки, приводить до зниження зору.

Рис.1 Прояви діабетичної ретинопатії

При прогресуванні судинних змін наступає препролиферативна стадія, яка характеризується появою «ватоподібних вогнищ», що свідчать про грубі метаболічні та транспортні порушення у шарі нервових волокон.
Найбільш важкою стадією діабетичної ретинопатії є проліферативна фаза процесу. Діагноз проліферативної діабетичної ретинопатії ставиться з появою новоутворених судин. Ці судини аномальні як по своєму розташуванню, так і по будові - стінка в них тонка, тендітна. Такі судини є потенційними джерелами великих крововиливів навіть на тлі нормального артеріального тиску, без якихось фізичних навантажень, при компенсації цукрового діабету. Наступним етапом проліферативної стадії процесу є ріст «рубцевої» (фіброзної) тканини. Ця тканина має виражену здатність до скорочення. Прикріплюючись до сітківки, у процесі скорочення, вона тягне її, та приводить до відшарування сітківки. Так виникає характерне для цукрового діабету відшарування сітківки – найбільш важка патологія в плані хірургічного лікування й прогнозу. Розвиток проліферативної стадії по цьому сценарію може відбуватися з різною швидкістю - від 3-4 місяців до декількох років.
Як правило, патологічні зміни йдуть паралельно в обох очах, одне око лише трохи випереджає інше по клінічних проявах.

ДІАГНОСТИКА

Найчастіше прояви діабетичної ретинопатії видні вже при огляді очного дна (офтальмоскопії). Ці зміни змушують фахівця вдаватися до допомоги більш складних видів досліджень, які допомагають визначити ступінь та площу макулярного набряку, порушення перфузії (живлення) різних ділянок сітківки, більш точну картину неососудинних утворень та ін..
Із цією метою необхідно виконати

• оптичну когерентну томографію сітківки й зорового нерва (ОКТ)

• у ряді випадків додатково виконується флюоресцентна ангіографія сітківки й зорового нерва

• у випадках підозри на відшарування сітківки - В-сканування (ультразвукове дослідження ока)

Незважаючи на досить високу гостроту зору, при огляді можуть бути виявлені діабетичні зміни сітківки, які вимагають постійного контролю, при необхідності призначення відповідного лікування. Тому хворим з диабетичною ангіопатією і непроліферативною ретинопатією необхідно наглядатися в офтальмолога один раз у півроку, а хворим із препроліферативною і проліферативною стадіями захворювання раз у три місяці.

ЛІКУВАННЯ

Лікування при непроліферативній або фоновій діабетичній ретинопатії спрямовано на поліпшення кровопостачання сітківки й зорового нерва. Призначаються судинні препарати, антиоксиданти, вітаміни, протинабрякові, фізіотерапевтичні методи лікування та ін. Консервативне лікування повинне проводитися курсами через визначені проміжки часу. Якщо діагностований діабетичний макулярний набряк, як правило, виконується лазерна коагуляція сітківки, що приводить до резорбції рідини або зменшення набряку. Але після лазеркоагуляції зір поліпшується лише в тих пацієнтів, яким лазерне лікування було виконано на ранніх стадіях набряку, коли зорові елементи сітківки ще життєздатні. Лазерне лікування на пізніх стадіях спрямовано лише на стабілізацію зору. Однак, як показали дослідження, хворі, які пройшли курс лазеротерапії із приводу макулярного набряку, більш тривалий час зберігають стабільний зір у порівнянні з пацієнтами, яким лазерне лікування не виконувалося.

Рис.2 Лазеркоагуляція сітківки

При препроліферативній діабетичній ретинопатії поряд із зазначеним вище лікуванням виконується за показами панретинальна лазерна коагуляція сітківки, тобто, коагулятами покривається вся площа сітчастої оболонки для запобігання виникнення великих зон ішемії й проліферативного судинного росту. Така коагуляція виконується в кілька сеансів (4-5 сеансів по 600-800 коагулятів). Вчасно технічно правильно виконана панретинальна лазерна коагуляція істотно знижує ризик переходу захворювання в наступну - проліферативну стадію. Дотепер не знайдені терапевтичні засоби, здатні впливати на хід проліферативної стадії діабетичної ретинопатії. Сучасні медикаментозні засоби допомагають лише в процесі розсмоктування внутрішньоочних крововиливів. Гострота зору на цій стадії не відображає важкості процесу, що відбувається на очному дні. Коли у хворого діагностована проліферативна діабетична ретинопатія виконання панретинальної лазерної коагуляції спрямовано на запобігання або вповільнення активного фіброзно-судинного росту. Необхідною умовою успіху є регулярне спостереження в лазерного хірурга, незважаючи на ефективність первинного лікування.
На жаль, досить часто пацієнти звертаються на пізніх стадіях коли лазеркоагуляція не здатна зупинити процес або вже протипоказана. Як правило, причинами різкого погіршення зори є велики внутрішньоочні крововиливи та відшарування сітківки. У таких випадках можливе тільки хірургічне лікування.
Залежно від конкретних проявів діабетичної ретинопатії, стану склоподібного тіла та сітківки наші фахівці оберуть кращий метод лікування.
Зміни сітківки при цукровому діабеті дуже важкі. Завдання людей, які страждають цією недугою, - знати про очні прояви загального захворювання й постійно спостерігатися в офтальмологів. При наявності діабету більше 5 років доцільно консультуватися в лазерного хірурга не менш 3 разів у рік, незважаючи на високу гостроту зору.

ПРОВЕДЕННЯ СВОЄЧАСНОГО ЛІКУВАННЯ
ДОПОМОЖЕ УНИКНУТИ СЛІПОТИ!

<