1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

Отосклероз

Отосклероз - вогнищеве ураження кісткової капсули лабіринту неясної етіології.
Причини: прогресуючі зниження слуху є наслідком фіксації отосклеротіческім вогнищем підніжної пластинки стремена в овальному вікні.
Клініка: прогресуюча приглухуватість, як правило, з двох сторін, що виникає частіше всього без видимої причини, шум у вухах.
Діагностика: за даними анамнезу, аудіометричних даних, при отоскопии - незмінені барабанні перетинки.
Лікування: хірургічне - стапедопластика.

Хвороба Меньєра
Під хворобою Меньєра увазі симптомокомплекс, описаний в 1861 році французьким медиком Проспером Меньєра.

Хвороба Меньєра характеризується класичної тріадою:
• напади системного лабіринтового запаморочення, що супроводжуються нудотою і блювотою
• зниження слуху на одне вухо
• шум у цьому ж вусі.

Причини виникнення хвороби Меньєра до кінця не вивчені. Патологія внутрішнього вуха при цьому захворюванні пов'язана з тим, що всередині накопичується надмірна кількість ендолімфатичної рідини. Поступово наростають біофізичні та біохімічні порушення, які вражають нервові закінчення, в результаті чого розвивається прогресуюче зниження слуху.
Клінічна картина.
Раптові напади сильного запаморочення, нудоти, блювоти, що супроводжуються шумом у вухах і зниженням слуху (частіше на одне вухо), ністагмом (розмашисті коливання очних яблук при погляді в сторону) і втратою рівноваги; хворий не може ходити, стояти і навіть сидіти. Напад може тривати від кількох годин до кількох діб, повторюватися надзвичайно часто (кожні 2-3 дні), іноді, значно рідше (1 раз на 1-2 роки). У період між нападами ознаки захворювання відсутні, за винятком зниження слуху. Повторні напади ведуть до прогресуючого зниження слуху іноді аж до повної глухоти на одне вухо. Загальна тривалість захворювання дуже різна, іноді хвороба триває десятки років. Частіше хворіють жінки 30-50 років. Нерідко клінічна картина недостатньо чітка.
Діагностика досить складна, оскільки прояви подібні з іншими захворюваннями, такими як нейросенсорна приглухуватість, атеросклероз судин головного мозку, отосклероз, вегетосудинна дистонія, арахноідітів, вертебробазилярної недостатністю, невриноми статоакустіческого нерва та іншими захворюваннями. Пацієнтам проводиться аудіометрія, дослідження функції вестибулярного апарату, призначається консультація невролога, МРТ головного мозку для виключення об'ємних утворень у головному мозку. Специфічним дослідженням, що дозволяє підтвердити діагноз хвороби Меньєра є електрокохлеографіі.
Лікування.
Консервативне лікування симптоматичне і спрямоване зменшення нудоти, зняття блювання, запаморочення, призначають дегидратационную терапію, кортикостероїди, засоби, що поліпшують кровопостачання головного мозку і внутрішнього вуха. При частих нападах та безуспішності медикаментозного лікування для зменшення запаморочення виконується введення в барабанну порожнину антибіотиків, які мають токсичну дію на рецептори внутрішнього вуха. Розробляються нові методики, такі як введення в порожнину середнього вуха стероїдних препаратів. У міжнападу для запобігання рецидиву рекомендується без солі дієта, обмеження прийому рідини, протипоказане паління, вживання алкоголю, перевтома. За відсутності ефекту від консервативного лікування виконують хірургічне втручання: руйнування барабанної струни, розсічення нервових волокон барабанного сплетіння (тімпаносімпатектомія), шунтування ендолімфатичного мішка, перетин преддверно-завиткового нерва.

Холестеатома

Холестеатома - це пухлиноподібний утвір, що утворюється при тривалому хронічному середньому отиті (епітимпаніті). Вона утворена концентрично нашаровуються тонкими пластами ороговілого епідермісу, містить воду, білки, липоиди і холестерин. Це утворення можна легко розтерти пальцями, має сполучнотканинних оболонку, яка щільно прилягає до кістки, а нерідко і вростає в неї.
Вушна холестеатомою є продуктом запального процесу і нічого спільного не має з рідкісною пухлиною-істинної холестеатомою (перловою пухлиною).
Холестеатома розвивається таким чином. Епідерміс зовнішнього слухового проходу, який потовщений на верхній стінці, вростає у вигляді тяжа через крайової дефект в барабанної перетинки середнє вухо. Наростання епідермісу на запалену слизову оболонку супроводжується впровадженням його в глиб цих тканин у вигляді тяжів. З поверхні твірної оболонки (матриксу) весь час слущиваются шари епітелію. Постійне злущування ороговілих клітин і накопичення їх у порожнинах середнього вуха веде до утворення компактної маси холестеатоми. Безперервно зростаюча холестеатомою може заповнити всі порожнини середнього вуха, надаючи згубний вплив на навколишні кісткові стінки, вростаючи в них своєю оболонкою, в результаті поступово руйнуючи кісткову тканину.
Клінічні прояви. Нерідко симптоматика буває вкрай поганою. Проявляючись невеликим зниженням слуху хворий може і не здогадуватися про масштаби ураження вуха. Холестеатомний отит супроводжується іноді відчуттям важкості у вусі або відповідній половині голови. Виділення можуть бути незначними, засихають в кірки, але частіше є гнійні виділення з неприємним запахом. При недостатньому догляді за хворим вухом, коли гній затримується в порожнині середнього вуха або в слуховому проході і піддається розкладанню за участю гнильних мікробів, з'являється смердючий запах; неприємний запах гнійного відокремлюваного може бути і при доброякісній формі отиту.
Біль у вусі, головний біль, запаморочення, асиметрія особи сигналізують про неблагополуччя, можливий розвиток ускладнень (менінгіт, парез лицьового нерва, пошкодження внутрішнього вуха). При появі головного болю і вестибулярних порушень хворого негайно госпіталізують для всебічного обстеження та операції на вусі. Це ж відноситься до розвинутому парезу лицьового нерва.
Зниження слуху найчастіше буває помітним, іноді межує з глухотою. Часто страждає безпосередньо слуховий нерв. Важливе діагностичне значення має комп'ютерна томографія скроневих кісток. Холестатома є показанням для радикальної операції на вусі.

Тимпанопластика

Тимпанопластика - це операція спрямована на ліквідацію запального (гнійного) процесу у вусі, закриття перфорації барабанної перетинки і відновлення трансмісійного механізму слухових кісточок. За допомогою цієї операції домагаються лікування вуха і поліпшення слуху.
Більшість операцій тимпанопластики проводиться через завушний доступ під загальним знеболенням. Перфорація барабанної перетинки закривається фасцією з завушній області або оболонка хряща козелка. Передача звуку до внутрішнього вуха забезпечується за допомогою переміщення або заміни слухових кісточок на протези.
У деяких випадках неможливо одночасно відновити і барабанну перетинку, і трансмісійний механізм слухових кісточок. У таких випадках спочатку відновлює барабанну перетинку, а потім, через 6 місяців і більше, відновлюють трансмісійний механізм.
Пацієнта зазвичай госпіталізують на 7-10 днів, а через 2-3 тижні він може приступити до роботи. Повне загоєння настає через 2-3 місяці. Слух відновлюється не раніше ніж, через місяць.

<