1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

Гострий фарингіт

Гострий фарингіт це - гостре запалення слизової оболонки глотки, яке є проявом гострих респіраторних вірусних інфекцій, а так само виникає як самостійне захворювання при вдиханні холодного чи забрудненого повітря, куріння, зловживання спиртними напоями. Інфекційний фарингіт може бути спровокований різноманітними мікробами (стрепто-, стафіло-, пневмококи, а також вірусами грипу, аденовірусами, грибками). Іноді фарингіт розвивається
внаслідок поширення інфекції з якого-небудь вогнища запалення, прилеглого до глотки. Так розвивається фарингіт при синуситі, риніті, карієсі зубів.
Клінічні прояви
Хворі відзначають печіння, сухість, біль в горлі (особливо при ковтанні), сухий кашель, виділення у вигляді слизу та гною. Іноді гострий фарингіт супроводжується підйомом температури тіла, явищами інтоксикації.
Діагноз ставиться на підставі анамнезу, клінічної картини, бактеріологічного і серологічного дослідження, даних огляду. Відзначається почервоніння і набряклість задньої стінки глотки, що поширюються на задні піднебінні дужки і язичок. Потовщені і гиперемовані фолікули виступають над поверхнею слизової оболонки. При непрямій ларингоскопії в ряді випадків відзначається гіперемія верхнього кільця гортані-надгортанника, черпаловидно-надгортанних складок і зовнішньої поверхні черпаловідних хрящів.
Лікування, перш за все, спрямоване на усунення причини захворювання. Забороняються куріння, прийом алкоголю, гостра і пряна їжа, тривала, напружена мова. Призначають лужні полоскання, теплі інгаляції та пульверизації лужних та антибактеріальних розчинів. При атрофічних фарингітах стінку глотки змащують розчином Люголя. При виключенні дратівливих чинників прогноз лікування захворювання сприятливий.

Гострий тонзиліт (Ангіна)

Гострий тонзиліт (Ангіна) - гостре інфекційно-алергічне захворювання з переважним ураженням піднебінних мигдаликів.
Захворюванню найбільш схильні діти дошкільного та шкільного віку, а так само дорослі у віці 35-40 років. З'являються сезонні підйоми захворюваності, які припадають на весняно-осінній період. Найбільш часто збудником захворювання є B-гемолітичний стрептокок групи А, а так само стафілокок, пневмокок та деякі аденовіруси. Ангіна може протікати у катаральній, фолікулярної, лакунарній, фібринозної і флегмонозной формі.
Клінічні прояви
Захворювання зазвичай починається з появи сухості, саднения, першіння в горлі, відзначається біль при ковтанні. Нерідко виникає озноб, підвищення температури тіла до 39-40 ° С, головний біль, загальна слабкість. Для ангіни характерні збільшення й хворобливість ущільнених регіонарних лімфатичних вузлів (визначаються при промацуванні на рівні кутів нижньої щелепи зліва і праворуч): вони збільшені в розмірах, еластичні, не спаяні між собою і шкірою. Піднебінні дужки, язичок, мигдалини, а іноді і м'яке піднебіння в перші дні яскраво-червоного кольору. На мигдаликах можуть бути ділянки скупчення гною.
Діагноз ставиться на підставі анамнезу, клінічної картини бактеріологічного та серологічного дослідження, даних фарингоскопии.
Лікування полягає в дотриманні щадного режиму, припинення прийому подразнюючої їжі (гостре, холодне, гаряче), припинення паління та вживання спиртних напоїв. Обов'язковий постільний режим у перші дні захворювання. Рекомендується рясне тепле пиття. Призначається антибактеріальна терапія. Місцева терапія. Фізіотерапевтичне лікування. За відсутності ефекту від лікування і переході захворювання в більш важку стадію необхідна госпіталізація в інфекційне відділення.

Гострий ларингіт.

Гострий ларингіт це - гостре запалення слизової оболонки гортані, яке є проявом гострих респіраторних вірусних інфекцій, а так само виникає як самостійне захворювання при голосовому перенапруженні, вдиханні дратівливих парів і газів, куріння, зловживання спиртними напоями.
Гострий катаральний ларингіт - катаральне запалення слизової оболонки, підслизового шару і внутрішніх м'язів гортані. Як самостійне захворювання гострий ларингіт спостерігають рідко, зазвичай буває одним з симптомів гострих респіраторних захворювань.
Гострий флегмонозний ларингіт - гостре запальне захворювання гортані, при якому гнійний процес розповсюджується не тільки в підслизовий шар, але і в м'язи, зв'язки гортані, а іноді і в надхрящницу та хрящі.
Клінічні прояви
Захворювання характеризується раптовою появою захриплості, першіння, саднения і сухості в горлі, іноді навіть болю в горлі при ковтанні. Виникає сухий (гавкаючий) кашель, надалі супроводжується відходженням мокротиння. Відзначається порушення голосу різного ступеня, аж до його відсутності (афонії). Гострий ларингіт може супроводжуватися головним болем, невеликим підйомом температури тела.Опасность представляє гострий ларингіт підз `язочного простору, коли за рахунок набряку просвіт дихальної трубки повністю перекривається і людина може задихнутися. Розвивається, кажучи медичною мовою, стеноз гортані. Діагноз ставиться на підставі клінічної картини і даних ларингоскопії (основний метод дослідження гортані).
При огляді відмічається гіперемія і набряк слизової оболонки гортані, потовщення і неповне змикання голосових зв'язок.
Лікування полягає в дотриманні голосового режиму (режим мовчання), припинення прийому подразнюючої їжі (гостре, холодне, гаряче). Так само рекомендується припинення куріння і вживання спиртних напоїв. Необхідно багато тепле пиття, полоскання горла відваром ромашки або шавлії, антисептиками, лужні інгаляції. Проводиться протизапальна терапія, в раді випадків призначаються антибіотики, противоотечная терапія. При наявності сухого кашлю призначаються протикашльові лікарські препарати. Високоефективні гортанні вливання лікарських засобів. Застосовують також фізіотерапевтичні методи.
Прогноз при своєчасному зверненні до лікаря і вчасно розпочатому лікуванні сприятливий. Несприятливим результатом є перехід гострого ларингіту в більш важку гостру форму або в хронічний процес.

<