1. Skip to Menu
 2. Skip to Content
 3. Skip to Footer

  Facebook

ІСТОРІЯ ВІДДІЛЕННЯ КАРДІОЛОГІЇ

Традиції терапевтичної служби госпіталю пов'язані з іменами корифеїв вітчизняної терапевтичної школи В.П. Образцова і Ф.Г. Яновського, що виховали покоління прекрасних лікарів. У будинку, де нині знаходиться клініка кардіології, працював всесвітньо відомий терапевт-кардіолог Василь Парменович Образцов.
Начальниками відділення послідовно були:
1945-1952 р.м. - полковник медичної служби Колотошин Павло Сергійович, кадровий військовий лікар, учасник Великої Вітчизняної війни.
1952-1954 р.м. - полковник медичної служби Теодорі Мільтіад Іванович, кандидат медичних наук, був головним терапевтом  ГВКГ ім. М.М. Бурденка. Прекрасний лікар-клініцист, маючи частково грецьке походження, у зв'язку зі сфабрикованою, так званою "справою лікарів", у 1952 році був "вигнаний" із Москви, у 1954 році повернутий на старе місце служби. З другої половини 1952 року по 1954 рік - головний терапевт 408 ВГ. З початком Великої Вітчизняної війни брав участь у бойових діях, пройшов шлях від начальника терапевтичного відділення до армійського терапевта. Після війни і до кінця своїх днів служби служив у ГВКГ ім. М.М. Бурденка на посаді  начальника відділення - головного терапевта.
Ім'я Теодорі як вченого, автора багатьох наукових праць, члена редколегії багатьох медичних журналів було відомо всім терапевтам країни. Його обходи хворих і лекції були незабутні і носили професорський стиль. Він мав блискучу пам'ять, міг напам'ять декламувати цілі глави з "Євгенія Онєгіна" Пушкіна, а особливо з "Горе від ума" Грибоєдова.  Його відрізняли доброта, чесність, принциповість, коректність у стосунках з товаришами, гострий  ум.
1952-1954 р.м. - полковник медичної служби Якубович Моісей Ісаакович, кандидат медичних наук, доцент, досвідченіший лікар-клініцист.  (У той період  штатом в цьому відділенні передбачалися два начальника).
М.І. Якубович пройшов складний життєвий шлях. Закінчив у 1925 році Бакинський медичний інститут, працював у різноманітних лікувальних закладах. Будучи практикуючим лікарем, знаходив час для наукової праці і незадовго до війни захистив кандидатську дисертацію і був обраний доцентом кафедри загальної терапії Бакинського медичного інституту. З перших днів війни служив військовим лікарем, а потім у різноманітних військових госпіталях діючої армії. З 1947 р. по 1952 р. - начальник терапевтичного відділення госпіталю ГСВГ, звідки в 1952 р. переведений у  408 ОВГ. Блискучий, ерудований клініцист, високо порядна і найдобріша людина. Він мав великий лікарський досвід. Його обходи і клінічні розбори хворих були великою школою для терапевтів госпіталю. Він любив хворих і умів вселити їм віру в одужання. М.І. Якубович залишив глибокий слід у клінічних традиціях Київського військового  госпіталю. Після звільнення в запас він мешкав із сім'єю в Москві. Переписуючись з окремими лікарями, жваво цікавився життям госпіталю. Доживши до 100 років і 2 місяців, при ясному, здоровому умі, він втратив слух і зір. Свої відповіді диктував онучці.
Становить інтерес велика людська дружба двох високо досвідчених і мудрих терапевтів-титанів - М.І. Теодорі та М.І. Якубовича. Крім високого професіоналізму вони мали великі пізнання в питаннях літератури, музики, мистецтва.
1954-1958 р.м. - полковник медичної служби Хорошилов Олександр Семенович, кандидат медичних наук, доцент, що був викладачем кафедри пропедевтики ВМА (до призначення на посаду начальника відділення  був викладачем ОКУОМСа КВО, потім начмедом 408 ОВГ). Енциклопедично досвідчений лікар і педагог, мав надзвичайну діагностичну інтуїцію. Поряд із великими здібностями, страждав деякими слабкостями, що, можливо, було обумовлено важкою особистою долею.
1958-1960 р.м. - полковник медичної служби Задоянний Володимир Васильович. Прибув із Харківського військового госпіталю. Активний учасник Великої Вітчизняної війни.
1959-1962 р.м. - полковник медичної служби Тахчі Костянтин Георгійович. Переведений з посади начальника III терапевтичного відділення. З 1942 р. по 1945 р. на фронті на посаді старшого лікаря полку. Пройшов шлях війни  від Сталінграда до Берліна. З 1948 р. - старший ординатор терапевтичного відділення 408 ОВГ, із 1955 р. - начальник III терапевтичного відділення. Здібний, грамотний клініцист, прекрасний організатор. Завжди тягнувся до удосконалення  своїх знань. Виявляв великий інтерес до нової медичної техніки і освоював її.
1960-1968 р.м. - полковник медичної служби Муратов  Віталій Іванович. Переведений з посади начмеда військового санаторію "Пуща-Водиця". В.І. Муратов пройшов горнило війни від дзвінка до дзвінка. Служив старшим лікарем полку, командиром приймально-сортувального взводу, а потім медичної роти медсанбату.  З 1951 р., після закінчення  курсів по курортології, призначений начмедом військового санаторію "Пуща-Водиця". У 1960 р   переведений у 408 ОВГ. Винятково грамотний лікар-терапевт. Вдумливий і серйозний клініцист, що володіє аналітичним мисленням. З 1968 р. - начмед 408 ОВГ.
1963-1975 р.м. - полковник медичної служби  Лосєв Олексій Якович. Висунутий з посади старшого ординатора, багато уваги приділяв гематології.
1971-1973 р.м. - полковник медичної служби Калоєв Зелім-Хан Ілліч. Прибув із групового госпіталю ГСВГ. У подальшому організував і очолив відділення невідкладної кардіології.
1975-1978 р.м. - полковник медичної служби  Симоненко Олексій Павлович. Переведений з посади начальника I терапевтичного відділення.
1978-1995 р.м. - полковник медичної служби   Луговський Геннадій Стефанович. Прибув із госпіталю ГСВГ. Працелюбний, грамотний клініцист. З 1994 р. -  начальник клініки кардіології.
1996-1998 р.м. - полковник медичної  служби Лінник Василь Іванович. Висунутий з посади старшого ординатора відділення невідкладної терапії. Працьовитий, грамотний терапевт. З 1998 р по 2000 р - начальник клініки кардіології, з 2000 р – начальник Центру лікувально-методичної роботи ГВКГ. .
З 1998-2001 р.р. - службовець  ЗС України Гуцал Олена Василівна. Висунута з посади ординатора відділення невідкладної терапії.
З 2001 року по 2013 рік – полковник медичної служби Славушевич Анатолій Петрович, переведений з посади начальника відділення ревматології. В Головний військовий клінічний госпіталь Славушевич А.П. прибув після закінчення факультету керівного складу Ленінградської військово-медичної академії імені С.М.Кірова в 1992 році і в період з 1993 року по 2001 рік проходив службу на посаді начальника відділення ревматології ГВКГ.

З 2103 по теперішній час очолює відділення полковник медичної служби Науменко Миколоа Володимирович
У відділенні в різні періоди працювали:

 • майор медичної служби Тахчі Костянтин Георгійович (з 1955 року -  начальник III терапевтичного відділення);
  • підполковник медичної служби Гінзбург Наум Борисович (до війни закінчив аспірантуру в клініці професора Губергріца М.М. і працював асистентом клініки). У 1951 р. переведений на посаду начальника відділення - головного терапевта Дніпропетровського військового госпіталю, а потім у Харківський військовий госпіталь.
 • полковник медичної служби Тернавський Олександр Васильович. З 1955 р. - начальник II терапевтичного відділення;
 • підполковник медичної служби Шерстньов Анатолій Костянтинович;
 • підполковник медичної служби Печериця Віктор Денисович;
 • майор медичної служби Іванов Антон Федорович;
 • капітан медичної служби Політов Ігор Захарович - в подальшому начальник IV терапевтичного відділення, а потім гематологічного;
 • підполковник медичної служби Чалей Валерій Васильович;
 • лікарі-службовці: Аронова Єва Марківна, Бородянська Олександра Наумівна, Кузьминська Ніна Федорівна (у майбутньому дружина Головного рентгенолога МО СРСР професора Кишковського А.Н.), Биховська Ганна Михайлівна, Громова (Фоміна) Алла Олександрівна, Попова Венора Павлівна, Косенко Людмила Олександрівна та ін.

Виконуючи великий обсяг лікувальної роботи, лікарі відділення займалися також науково-практичною роботою і впровадженням у практику нових методів діагностики та лікування.
Так, підполковник медичної служби Гінзбург Н.Б. у 1947 р. вперше в госпіталі впровадив  електрокардіографію (на єдиному тоді апараті "Сименс") із поступовим розширенням  параметрів дослідження. У нього прийняв естафету полковник медичної служби Тернавський А.В., що прекрасно володів електрокардіографією і після Гінзбурга Н.Б. багато років займався нею в госпіталі, навчав цієї методики лікарів.
Майором медичної служби Тахчи К.Т. освоєні методики гастроскопії, флеботонометрії, капіляроскопії, механокардіографії, ендобронхіального принципу введення антибіотиків.
Майор медичної служби Печериця В.Д. фактично був піонером у розвитку функціональної діагностики в госпіталі. Він удосконалював і розширював можливості ЕКГ діагностики на новому триканальному апараті, засвоїв метод дослідження функції зовнішнього дихання (ФЗД), основного обміну. Впроваджував фонокардіографію, балістокардіографію (1957 р.). В подальшому були впроваджені реографія, електроенцефалографія.
У 1962 р. у складі відділення був організований кабінет функціональної  діагностики, який очолила лікар Тураєва Ася Петрівна, яка у 1961 році одержала первинну спеціалізацію на курсах при ВМА ім.  С.М. Кірова.
На основі кабінету в 1964 році створене штатне відділення функціональної  діагностики.

<