1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

Поліпи носової порожнини

Поліпи - доброякісні новоутворення в порожнини носа, що виникають в основному в результаті хронічного запалення придаткових пазух носа, тривалого подразнення слизової оболонки порожнини носа. Так само причиною появи поліпів може бути алергічна реакція. Поліпи - утворення, що мають гладку поверхню, драглисту консистенцію, різноманітні за розмірами та кількістю. Зазвичай вони локалізуються на середніх носових раковинах, навколо отворів верхньощелепних пазух і гратчастого лабіринту, в більшості випадків вони виростають з пазух носа. Приводять до стійкого утруднення носового дихання, рясного відокремлюваному з порожнини носа, головних болів, відсутності нюху. Часто поліпозний процес в носі поєднується з бронхіальною астмою.
Діагноз ставиться на підставі скарг, історії захворювання, даних огляду порожнини носа та комп'ютерної томографії пазух носа.
Лікування поліпів носа починається з хірургічного втручання. Віддається перевага щадним ендоскопічним методам видалення поліпів безпосередньо з пазух носа. Для запобігання зростанню поліпів надалі призначається терапія на 6 місяців.

Викривлення перегородки носа

Викривлення перегородки носа є поширеним порушенням анатомії порожнини носа. Причиною викривлення можуть бути порушення розвитку лицьового скелета, спадкова схильність, травми.
Носова перегородка складається кісткової і хрящової частин. Їх зростання відбувається нерівномірно, що і приводить, згодом, до викривлення перегородки носа.
Виділяють різні форми викривлень перегородки: S-образна перегородка, зсув перегородки в бік, виступи і западіння на перегородці, а також наявність на ній гребенів і шипів.
Клінічні прояви: Основним проявом захворювання є - утруднення носового дихання. Може відзначатися як помірне порушення, так і повна відсутність носового дихання. Утруднення носового дихання може призводити до розвитку гіпертрофічного риніту, погіршення слуху через порушення прохідності слухової труби, можуть виникнути запалення приносових пазух, кісти приносових пазух. Тиск шипів і гребенів на слизову оболонку може сприяти розвитку вазомоторного риніту. У ряді випадків відзначаються часті носові кровотечі. Викривлена перегородка носа сприяє виникненню фурункулів в носі.
Діагноз встановлюється ЛОР-лікарем на підставі скарг хворого, даних огляду порожнини носа, даних комп'ютерної томографії або рентгенологічного дослідження.
Лікування даного захворювання - тільки хірургічне.
Операція виконується в ЛОР-стаціонарі в плановому порядку, тобто хворий проходить повне обстеження, і при відсутності загострень хронічних захворювань, якщо такі є, надходить в стаціонар для операції.
Операція виконується ендоназальні (через ніс), невеликий розріз проводиться з одного боку, частіше зліва і віддаляється викривлений ділянку перегородки носа (шип, гребінь). Після операції в порожнину носа вводяться сіліконові сплинти, які видаляють через 3-10 діб. Пацієнт перебуває у стаціонарі 1-2 дні. Повне загоєння в середньому відбувається 2-х тижнів. Операція не впливає на форму носа.

Хронічний гайморит

Хронічний гайморит - захворювання, при якому запальний процес розвивається в слизовій оболонці, що вистилає верхньощелепну (гайморову) пазуху і є тривалим з періодичними загостреннями та ремісіями.
Найбільш часто зустрічаються гнійна, гнійно-поліпозно, поліпозно і пристеночно гіперпластична форми хронічного гаймориту. Запалення викликають потрапили в гайморову пазуху бактерії (стафілококи) та гриби.
У більшості випадків причинами виникнення хронічного гаймориту є часто повторювані або не ліковані гострі гайморити, хронічний риніт (нежить). У деяких випадках хронічний гайморит розвивається через наявні викривлення перегородки носа, гіпертрофії носових раковин, при наявності поліпів носа, що нерідко утрудняє відтік вмісту з пазухи. Наявність нелікованих захворювань зубів верхньої щелепи так само може сприяти виникненню хронічного гаймориту (одонтогенний гайморит). Іноді при пломбуванні хворого зуба пломбувальний матеріал проштовхується в пазуху, що теж сприяє розвитку хронічного гаймориту. Кіста верхньощелепної пазухи так само може нагноюватися, викликаючи загострення процесу.
Клінічні прояви. Прояви хронічного гаймориту не так яскраво виражені, як при гострому гаймориті, багато в чому вони залежать від обсягу ураження, причини виникнення, прохідності соустя (каналу) між гайморової пазухою і порожниною носа. Найчастіше спостерігається однобічний процес.
Болі в області ураженої пазухи зазвичай немає, але вона може з'явитися при загостренні процесу або утрудненні відтоку вмісту пазухи. У таких випадках пальпація і перкусія області пазухи на стороні запалення може бути болючою. Так само може спостерігатися набряклість щоки і століття на ураженій стороні. Основними скаргами хворих в період загострення є закладеність носа, наявність гнійного відокремлюваного різної консистенції, неприємний запах, порушення нюху аж до його відсутності, почуття розпирання в хворий пазусі.
Закладеність носа і порушення носового дихання при хронічному гаймориті непостійні, більше виражені при грибковому і поліпозно гаймориті.
Діагноз встановлюється ЛОР-лікарем після огляду порожнини носа та проведення комп'ютерної томографії навколоносових пазух.
Лікування повинне бути комплексним, спрямованим на усунення причини, що підтримує запальний процес у пазусі, забезпечення кращого відтоку вмісту пазухи, як консервативними методами, так і хірургічними. При одонтогенних гайморитах, перш за все, слід лікувати зуби. Якщо хронічний гайморит супроводжується наявністю поліпів в порожнині носа, видаляють поліпи і проводять консервативне лікування. За відсутності ефекту від консервативного лікування (головним чином при гнійно-поліпозних формах) виробляють ендоскопічну.

Сфеноїдит - запалення клиноподібної пазухи.

Причини: зазвичай пов'язано із захворюванням гратчастого лабіринту.
Клініка: Головний біль, частіше локалізована в області тімені, в глибині потилиці, очниці.
Діагностика: Анамнез. При риноскопії - скупчення відокремлюваного в нюхової щілини. Рентгенологічне дослідження-КТ ППН.
Лікування: судинозвужувальні краплі в ніс, промивання пазухи розчинами антибіотиків. Внутрішньом'язове призначення антибіотиків.
Прогноз: іноді показано хірургічне лікування.

<