1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

  Facebook

Хронічний гнійний середній отит

Захворювання характеризується:

1. Стійким проривом барабанної перетинки,
2. Постійним або періодично припиняються і поновлюються гноетечением,
3. Зниженням слуху.
Хронічний гнійний середній отит у ряді випадків розвивається на грунті нелікованого гострого запалення середнього вуха. Причини, що перешкоджають лікуванню гострого отиту, обумовлюють його хронічний перебіг. До них можна віднести патологію носа (аденоїди, хронічний риніт, викривлення перегородки носа, хронічний синусит), стану, утрудняють відтік гною їх барабанної порожнини, зниження імунітету, хронічні інфекції, цукровий діабет, рахіт, авітаміноз, захворювання крові.
По розташуванню перфорації в барабанної перетинки і прогнозом захворювання хронічний гнійний отит ділять на мезотимпаніт, епітимпаніт і змішану форму.
При мезотимпаніт перфорація барабанної перетинки відбувається в натягнутій її частини, при епітимпаніті - у ненатянутой, при епімезотімпаніте перфораційний отвір займає обидві частини барабанної перетинки. Найбільш доброякісно протікає мезотимпаніт, для якого характерні менш глибокі зміни в барабанної порожнини, а також рідкісні ускладнень, він краще піддається консервативному лікуванню.
Клінічна картина.
Хронічний середній отит протікає тривало з періодами загострень і ремісій і є результатом гострого середнього отиту. Для нього характерні постійні або періодичні виділення з вуха, зниження слуху, іноді запаморочення і головні болі. Локальний біль у вусі спостерігається лише в період загострення процесу. Виділення можуть бути слизовими і гнійними, з неприємним запахом.
Діагноз ставлять на підставі скарг, історії захворювання, огляду, дослідження слуху. Для оцінки характеру і ступеня поширеності процесу велике значення має комп'ютерна томографія скроневих кісток.
Лікування.
При хронічному отиті насамперед забезпечують достатній відтік виділень з уражених порожнин середнього вуха. З цією метою з барабанної порожнини видаляють поліпи і грануляції. При порівняно обмеженому процесі застосовують консервативне лікування: зовнішній слуховий прохід і барабанну порожнину регулярно очищають від виділень, ставлять марлеві турунди з ліками, призначають системні антибіотики вводять протеолітичні ферменти. Місцево призначають мікрохвильову терапію, електрофорез лікарських засобів.
При розповсюдженому холестеатомном або каріозної-грануляційної процесі, і особливо при розвитку ускладнень, застосовують радикальну (общеполостная) операцію на середньому вусі, яка полягає в повному видаленні патологічних вогнищ і створення замість складної системи утворень середнього вуха єдиної порожнини.
В останні час застосовуються операції, які мають на меті не тільки видалити всі патологічно змінені структури і тканини з порожнин середнього вуха, а й поліпшити слух-так звані слуховідновлюючі операції або тимпанопластика.

<